diy·Uncategorized·דיגלונים·הדרכה·סריגה·קרושה

שדרוג פשוט לחדר ילדים או איך סורגים שרשרת דגלונים?

זה היה הריון ארוך, מאוד ארוך.

כבר שנה אני מתכננת לפתוח בלוג, אבל תיכנונים לחוד ומעשים לחוד. כל פעם צץ משהו אחר וזה נדחה. אז עכשיו אחרי מלחמה, עם ההרגשה שממשיכים הלאה, החלטתי שזהו. לא עוד דחיות, לא עוד תירוצים, פשוט יושבים וכותבים. לכבוד השנה החדשה גם לי מגיע להתחדש ומה טוב יותר ממקום שלי, בלוג.

אז מי אני? קוראים לי אורית, ולי מדגדג באצבעות, כל הזמן! במשך שנים יצרתי, והרבה.
זה התחיל בגובלן של כלב חמוד (התוצאה תלויה בבית הוריי עד היום), המשיך בסריגה במסרגה אחת בערך בגיל 10. אחר כך היה טרנד מטורף של פימו, אריגת שטיחי קיר, רקמה ועוד פעם סריגה. למעשה חוץ מהשירות הצבאי, יצירה תמיד ליוותה אותי כתחביב עד לפני 8 שנים.

אחרי הלימודים באוניברסיטה, תואר ראשון במזרח תיכון ואסלאם, החלטתי להגשים חלום, להפוך את התחביב לעסק קטן. התחלתי בסריגת תכשיטים במתכת (אכן זה קשה ובהתחלה כואב באצבעות), ולהפתעתי מהר מאוד התחלתי להשתתף באירועי מכירה והיצירה מילאה את ימיי. ברגע שהילדים נולדו, עברתי תפנית והיום אני גם מעבירה סדנאות בתחום הזה.
במקביל המשכתי ליצור בתחומים אחרים, ותמיד חיפשתי מקום משלי, חדר משלי, שבו יהיה ניתן לכתוב על היצירות האלה. ומה יותר טוב מבלוג שבו אוכל לחלוק עם אחרים את היצירות שלי.

אז מה יהיה בבלוג? הכל. כל מה שמדגדג באצבעות.

ומה לפוסט הראשון? התלבטתי אם זה יהיה פוסט היכרות בלבד והחלטתי שהיכרות טובה עושים בתמונות, והרבה. ואם תמונות, מה יותר טוב מהדרכה קלילה.

כבר הרבה זמן שאני צריכה לשדרג את חדר הילדים. מעל המיטה של עדי התינוקת אין כרגע משהו מעניין וחיפשתי המון רעיונות. בסוף החלטתי שזה צריך להיות משהו טקסטלי ורצוי סרוג ושיהיה צבעוני. בפינטרסט, אתר חובה לחובבי היצירה והעיצוב, יש המון רעיונות מדליקים ואחרי שיטוטים רבים, החלטתי לסרוג שרשרת דגלונים. והנה התוצאה:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

אז איך התחלתי?

קודם כל בחרתי לי חוטים. רציתי חוטים דקים, אבל לא דקים מידי כדי שיהיה אפשר לראות את הטקסטורה של הסריגה גם מרחוק. זכרתי שלאלונה ארובס יש חוטים חדשים בשם לוקסור מכותנה מצרית איכותית. בחרתי לי מניפת צבעים שחשבתי שתתאים לי לחדר ואלונה שלה לי אותם בזריזות. וכשהם הגיעו התחיל השלב הקשה, למצוא דוגמא מנצחת.

דוגמאות לשרשרות כאלה תוכלו למצוא למכביר, אבל אני רציתי דוגמא של דגלון מאורך ואת זה היה קצת יותר קשה. רוב הדגלונים שאני מצאתי היו משולשים שווה צלעות ואני רציתי משולש שווה שוקיים וסליחה על המושגים בגאומטריה. מה עושים במקרה זה? מעצבים דוגמא שתתאים לנו.

דוגמת המשולש שאני מכירה מתחילה משני עיני שרשרת ובשורה הבאה שני חצאי עמודים בשורה השלישית שלושה וכך הלאה. הבעיה היא שזה יוצר משולש שווה שוקיים. מה עושים? משלשים כל שורה ובכך מעניקים אורך לצורה.

ועכשיו כמה הגיגים על גודל המסרגה. מי שמכירה אותי יודעת שאני סורגת צפוף ומהודק, לכן בחרתי מסרגה מס' 2. חצי מידה למעלה והטקסטורה יוצאת עם חורים וזה נראה פחות טוב בעיניי. חצי מידה למטה , אומנם יצא מדהים, אבל לטקסטיל שהתקבל היתה נטיה להתקפל וגם זה לא ממש רצוי. מידה 2 היתה המדויקת ביותר עבורי. אבל מה שמתאים לי לא מתאים לכולן ולכן כדאי לעשות מספר ניסויים ולראות האם אנחנו אוהבים את התוצאה.
לשיקולכן.

ועכשיו להדרכה:

מתחילים בשני עיני שרשרת ומשאירים זנב ארוך שיהיה נוח לסגור מאחור.
סורגים חצי עמוד בעין הראשונה שיצרנו ועוד חצי עמוד, כלומר שני חצאי עמודים בעין הראשונה.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
הופכים את העבודה וסורגים עין שרשרת.  ממשיכים בחצי עמוד בכל אחד מחצאי העמוד שסרגנו בשורה הקודמת. כלומר יש לנו בשורה שני עיני שרשרת.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

שוב הופכים את העבודה, סורגים עין שרשרת ובעין הראשונה סורגים שני חצאי עמודים, כלומר הוספנו עין. גם בעין השניה סורגים שני חצאי עמודים. אבל פה יש איזה טיפ שאני רוצה לתת. בכל סוף שורה את חצי העמוד האחרון לא סרגתי בדיוק מעל העין הקודמת, אלא בעין שהיא יותר בצד, ממש בקצה . הסתכלו בחץ שצירפתי. קשה להכניס את המסרגה לשם, אבל זה נותן ערך מוסף ומוסיף לקו האלכסון שאנחנו רוצות לעצב. שווה לנסות!! מי שקשה לה תוכל לוותר ולסרוג במקום הרגיל.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

וזה לאחר חצי העמוד האחרון בעין הצידית שמופיעה ליד החץ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

שוב הופכים את העבודה וסורגים עין שרשרת וארבעה חצאי עמודים, אחד בכל עין שרשרת מהשורה הקודמת.
שוב הופכים את העבודה וסורגים שני חצאי עמודים בעין הראשונה, בשאר השורה ממשיכים רגיל. מה שאומר 5 עיני שרשרת.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

בשורה הבאה סורגים 5 חצאי עמודים וגם בשורה לאחר מכן. מה שאומר שקיבלנו 3 שורות של 5 חצאי עמודים. זוכרות את עניין השילוש? הנה התשובה.

מפה אנחנו עולות בתור אי זוגי. כאשר בשורה הראשונה מבין השלוש אנחנו סורגות שני חצאי עמודים בעין הראשונה או במילים אחרות מוסיפות חצי עמוד וממשיכות את שאר השורה. שתי השורות הבאות יהיו חצי עמוד בכל עין קודמת ללא הוספות.

תזכרו להעלות בטור אי זוגי , 5, 7, 9 והלאה.

אני הגעתי ל – 21, אבל סרגתי רק שורה אחת. מבחינתי אורך המשולש הספיק. והנה דוגמא:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

שלב החיבור יכול להעשות בכמה גרסאות. אופציה ראשונה היא לסרוג שורה אחת בצלע התחתונה של כל משולש. כלומר להשתמש להכניס את המסרגה לתוך המשולש ולמשוך את החוט החחבר.

אני בחרתי בטכניקה שונה שבה לא רואים את שורת החיבור.

לקחתי מסרגה קטנה יותר מספר 1 וסרגתי מספר עיני שרשרת בהתאם לאורך הזנב שרוצים להשאיר. למה מסרגה קטנה יותר? די קשה להרים לולאה עם מסרגה מס' 2. ולכן הבחירה במסרגה קטנה יותר. הכנסתי את המסרגה לצד האחורי של המשולש.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

גלגלתי את החוט סביב המסרגה ופשוט משכתי אותו דרך הלולאה שהרמתי.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ממשיכים לעשות זאת לכל אורך המשולש. כשמגיעים לקצה המשולש ממשיכים  בכמה עיני שרשרת שרוצים כדי ליצור מרווח בין המשולשים, ועוברים למשולש הבא.

לא שוכחים ליצור זנב ארוך כדי לקשור את שרשרת הדיגלון.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עכשיו נותר רק לתלות. החלק הכי מהנה. אני החלטתי להוסיף מדף קטן לקיר ליד. מדף שקניתי לפני כמה חודשים באיקאה ומחירו היה 20 ₪. בהחלט מוצר להיט. בנוסף הוספתי בובה שעדי הקטנה קיבלה מחברתי הטובה, אילנה משה, שהיא יוצרת מחוננת שמתמחה בעיסת נייר.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

מילה אחת על התיכנון. כדאי למדוד את האורך של הקיר או הרהיט שעליו רוצים לתלות את השרשרת. ולבדוק האם רוצים אותה ישרה או אולי קצת רפויה. אני סרגתי דיגלון אחד על פי הגודל שהתאים לי ובדקתי את האורך שלו. החלטתי על מרווח מסוים ואז בדקתי כמה דיגלונים צריך בשביל האורך. בקיצור, חשוב לתכנן.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

אז אחרי כל המלל הזה, ובתקווה שנשארתן לקרוא, אשמח לקרוא תגובות, הערות, וכל מה שבא לכן.

עד הפוסט הבא, אני מאחלת לכן שנה טובה. שנה יצירתית, אבל הכי חשובה שקטה.

אורית

תגובה אחת בנושא “שדרוג פשוט לחדר ילדים או איך סורגים שרשרת דגלונים?

  1. מהמם! תתחדשי 🙂
    שרשרת הדגלונים מקסימה, אף פעם לא ראיתי כזאת סרוגה, את מעוררת השראה לגמרי (גם למי שבקושי מצליחה לעשות חצי עין…). בהצלחה בבלוג ושנה טובה!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s